صنعت پتروشیمی بازار محور می شود؟

110
0

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی خلیج فارس گفت: در نظر داریم برمحور مطالعات و با نیازسنجی داخلی و بازارسنجی صادراتی، صنعت پتروشیمی را از حالت خوراک محوری به سمت بازار محوری سوق دهیم.

به گزارش صنعت احداث و به نقل از گروه اقتصاد کلان و انرژی، رشید قانعی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی خلیج فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجموعه پترول، برنامه های توسعه ای شرکت های بین المللی را مورد بررسی و مطالعه قرار داده است.

وی افزود: نتایج این مطالعات اکنون در مرحله امکان سنجی اقتصادی است و در نظر داریم برمحور این مطالعات و با نیازسنجی داخلی و بازارسنجی صادراتی، صنعت پتروشیمی را از حالت خوراک محوری به سمت بازار محوری سوق دهیم.

زمان زیادی برای تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی نداریم

مدیرعامل پترول خاطرنشان کرد: مطالعات انجام شده بر روی برنامه توسعه ای و عملکردی شرکت های بزرگ دنیا مانند باسف، بازل و سابیک نشان می دهد که رویکرد این شرکت ها توسعه حوزه صنایع تکمیلی و پایین دست صنعت پتروشیمی متمرکز شده است.

قانعی با اشاره به اینکه اطلاعات به دست آمده در اختیار هلدینگ خلیج فارس قرار گرفته است، اظهار کرد: این مطالعات که برای انجام آن زمان قابل توجهی صرف شده است، بر لزوم توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی صنعت پتروشیمی تاکید دارد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تکمیل زنجیره ارزش افزوده صنعت پتروشیمی و حرکت به سمت توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی اقدامات مهمی انجام شده است، افزود: یکی از کارهای صورت گرفته تشویق و تسریع حضور شرکت های دانش بنیان در این زنجیره و استفاده حداکثری از توانمندی آن هاست.

قانعی ادامه داد: به این منظور اخیراً تفاهم نامه ای میان هلدینگ خلیج فارس با معاونت علمی ریاست جمهوری به منظور ارتقای زنجیره ارزش پتروشیمی و با محوریت ایجاد صندوق خطر پذیر حوزه پتروشیمی به امضا رسید؛ این صندوق از تقویت فعالیت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند.

دستیار مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در توسعه صنایع دانش بنیان و پایین دستی پتروشیمی بیان کرد: همچنین در 24 تا 26 بهمن ماه قرار است که نمایشگاهی با محوریت ساخت داخل در جزیره کیش برگزار شود که مکمل همایش پتروفن آذرماه است.

وی با اشاره به شعار سال و توجه ویژه هلدینگ خلیج فارس به تقویت همکاری ها با دانش بنیان ها و توسعه پایین دستی افزود: نمایشگاه ساخت داخل امسال متفاوت از سال های قبل خواهد بود؛ چراکه به طور ویژه توسعه پایین دستی صنعت پتروشیمی را مورد توجه قرار داده است.

قانعی تصریح کرد: پیش بینی ما این است که در زمینه توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی تفاهم نامه ها و قراردادهای متعددی با دانش بنیان ها در حاشیه نمایشگاه امضا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *